Blog
Montaż klimatyzacji w bloku, na balkonie a przepisy

Montaż klimatyzacji w bloku, na balkonie a przepisy

Klimatyzacja nie jest obecnie dobrem luksusowym, na które mogą pozwolić sobie jedynie elity. Ceny urządzeń klimatyzujących spadły do tego stopnia, że spokojnie średniozamożna rodzina może pozwolić sobie na taki wydatek. Coraz popularniejsze stało się montowanie klimatyzacji, nie tylko w domach jednorodzinnych, obiektach usługowych i handlowych, ale także i w miastach, w apartamentach i mieszkaniach blokowych. Sama instalacja nie jest skomplikowana, dużo większym zmartwieniem może się okazać uzyskanie pozwoleń, ponieważ nie można instalować klimatyzatora na swoim balkonie, bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. Jakie są przepisy regulujące taką możliwość i jak można postarać się o montaż klimatyzacji? Spróbujemy wyjaśnić to w poniższym artykule.

Montaż klimatyzacji w bloku, na balkonie a przepisy

Klimatyzacja w bloku

Jeszcze do niedawna klimatyzacja traktowana była jako produkt luksusowy. Nie każdy mógł pozwolić sobie na montaż klimatyzatora we własnym domu. Spowodowane było to wysokimi cenami klimatyzatorów i eksploatacją urządzeń. Montaż klimatyzacji w bloku był praktycznie nieosiągalny, ale czasy się zmieniły. Obecnie urządzenia klimatyzujące nabyć można po dobrej cenie, na którą pozwolić sobie może średniozamożna rodzina. Wcale nie potrzeba do tego wielkiej willi z basenem i ochroną, wystarczy mieszkanie z dostępem do balkonu, aby można było postarać się o montaż takiego urządzenia.

Bez wątpienia klimatyzatory to urządzenia, które mają ogromny wpływ na komfort korzystania z pomieszczeń zamkniętych. Urządzenia te dbają o optymalną temperaturę, wilgotność i nierzadko czystość powietrza. Powszechnie wykorzystywane w biurowcach, przynoszą ulgę w upalny dzień. Zimą pomagają ogrzać powietrze. Obecnie klimatyzator można zamontować również na balkonie w bloku, co wydaje się początkowo ekstrawaganckim pomysłem. Nic bardziej mylnego, dzięki temu rozwiązaniu można wpłynąć na jakość swojego życia i komfort przebywania w mieszkaniu nawet w upalne dni lata.

W jaki sposób można postarać się o pozwolenie, aby można było zamontować klimatyzator na balkonie? Okazuje się, że klimatyzator w bloku to nie taka łatwa sprawa, należy przygotować się na spełnienie wielu warunków. W świetle prawa i w zgodzie z ustawą o własności elewacja budynku bloku funkcjonuje jako nieruchomość wspólna. Oznacza to, że część elewacji, która rzekomo jest nasza, należy tak naprawdę do każdego użytkownika, jako część wspólna. Idąc tym tropem, montaż klimatyzacji w bloku wymusza na nas postaranie się o pozwolenie. Decyzja, czy takie zostanie uzyskane, zależeć będzie od wspólnoty mieszkaniowej.

Pierwszym, kto będzie analizował i wyda opinię na temat możliwości instalacji klimatyzatora na balkonie, będzie zarządca. Na jego barkach ciąży poważne zadanie, ponieważ musi on sprawdzić, czy montaż nie wpłynie w sposób negatywny na kondycję elewacji. Również wygląd całości ma znaczenie, jeśli chodzi o możliwość instalacji klimatyzacji. Nie bez znaczenia pozostaje także hałas, jaki będzie emitować urządzenie klimatyzujące.

Zanim wystąpimy o pozwolenie, najlepiej rozeznać się w temacie, jakie są wymogi i normy, które zostały przyjęte przez zarząd, jeżeli chodzi o emisję hałasu. Zasady montażu urządzeń na elewacji uwzględniają także określone odległości, by urządzenia nie zakłócały komfortu życia innych mieszkańców. Klimatyzacja w bloku jest akceptowalna, jeśli zostanie zamontowana na posadzkach, balkonie na powierzchni użytkowej na wysokości balustrady lub loggi. Montaż klimatyzatora na ścianie jest oczywiście najwygodniejszy dla użytkownika takiego urządzenia, ale nie oznacza to, że jest to opcja prosta do uzyskania. Na tym etapie może dojść do sprzeciwu i zostać może wydana negatywna opinia dotycząca pozwolenia.

Wybór miejsca instalacji klimatyzatora

Wybór balkonu, jako miejsca docelowego na montaż klimatyzatora, jest najbezpieczniejszą opcją. Oczywiście nie zawsze będzie to wygodne, bo w końcu traci się jakąś część przestrzeni użytkowej, ale taka instalacja nie jest powiązana z nerwowymi sytuacjami względem pozwoleń. Wnęka balkonowa, która jest przestrzenią użytkową właściciela lokalu, nie jest jednocześnie zaliczana w poczet nieruchomości wspólnej. Balkon, czyli posadzka, ograniczona balustradami stanowi integralną część nieruchomości jej właściciela.

Elewacja balkonowa już nie jest traktowana, jako część wspólna mieszkańców. Co trzeba zrobić, aby została zainstalowana klimatyzacja do mieszkania w bloku? Najlepiej rozważyć opcję zakupu specjalnego stojaka, który zabezpieczy klimatyzator i zniweluje drgania. Co jeszcze warto kupić, aby montaż klimatyzatora w bloku się powiódł? Na pewno warto rozważyć zakup specjalistycznych mat antywibracyjnych. To specjalne gumowe podkłady, które z pewnością ustabilizują usytuowanie agregatu na podłożu balkonu. Z czym to się wiążę? Prócz tego, że trzeba zainwestować dodatkowe fundusze na zakup stabilizatorów do urządzenia, wiąże się to także ze zmniejszeniem przestrzeni użytkowej na balkonie.

Jednym klimatyzator umiejscowiony na podłodze balkonu w niczym nie przeszkadza, dla innych jest to poważny problem. Dlaczego? Są osoby, które aktywnie korzystają z balkonu. Niektórzy dekorują go kwiatami, inni wykorzystują do suszenia ubrań, jeszcze inni dzięki balkonowi dają sobie odrobinę wytchnienia w minimalistycznym, ogrodowym raju, gdzie mają meble ogrodowe i kwiaty.

Zdarzają się też tacy, którzy w ogóle nie korzystają z przestrzeni balkonowej, dlatego montaż klimatyzatora na posadzce nie stanowi dla nich problemu. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od własnych preferencji. Dla wygody użytkowania klimatyzacji w zaciszu swojego mieszkania czasami można poświęcić część balkonu na montaż agregatu. Mimo tego, że bez pozwolenia można zainstalować klimatyzator na własnym balkonie, to opcja montażu urządzenia na elewacji jest jakoś bardziej respektowana.

Montaż klimatyzacji w bloku na balkonie a przepisy

Elewacja bloku

Wygoda umieszczenia klimatyzatora na elewacji balkonu jest znaczna. Dzięki temu użytkownik może swobodnie korzystać zarówno z urządzenia klimatyzującego, jak i swojego balkonu w pełnej krasie. Warto jednak wiedzieć, że według ustawy z 24.06.1994 r. która mówi o własności lokali, balkon występuje jako pomocnicze pomieszczenie przypisane do części lokalu użytkowego. Co należy zrobić, by można było zainstalować klimatyzator w bloku bez narażenia się na ewentualne koszty demontażu? Przed instalacją warto postarać się pozwolenie na montaż tego urządzenia. Ostateczna decyzja zależna jest od weryfikacji wielu czynników i nie zawsze można uzyskać pozwolenie, mimo dobrych chęci i spełnienia wielu wymogów. Dużo prościej jest zainstalować taką klimatyzację w budynku wolnostojącym, gdzie nie dzieli się elewacji wraz z pozostałymi mieszkańcami, jako część wspólna.

Zabytkowe budynki

Spore trudności można napotkać przy staraniu się o montaż instalacji klimatyzującej na elewacji zabytkowego budynku. Tutaj kluczowym aspektem jest dbanie o dziedzictwo kulturowe i architektoniczne, które bez wątpienia wymaga wyrzeczeń ze strony użytkowników. Nierzadko rezygnuje się z nowoczesnych rozwiązań względem dbałości o dziedzictwo historyczne i zabytkowe. Jeśli nie mamy pewności, czy budynek, który zamieszkujemy, funkcjonuje, jako budowla zabytkowa, można to zbadać u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku uznanym za zabytkowy może być trudne do uzyskania. Przepisy regulowane są przez Ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

W takim przypadku należy nie tylko wystąpić o pozwolenie do wspólnoty mieszkania, ale również do właściwej jednostki WKZ, by złożyć wniosek o wydanie zaleceń dotyczących ewentualnych zmian, jakie można wykonać na określonej elewacji. Czego można się spodziewać? W wielu przypadkach nie otrzymuje się zgody na montaż klimatyzatora na danym obiekcie. Dotyczy to nie tylko samych urządzeń klimatyzujących, ale również banerów reklamowych. Zakazuje się w zasadzie wszystkiego, co mogłoby naruszyć i uszkodzić w stopniu znacznym, konstrukcję elewacji. Zdarzają się sytuacje, gdzie po dokładnej analizie sytuacji dopuszcza się taką możliwość i zostaje wydana pozytywna opinia. W takim przypadku można zainstalować agregat na określonych warunkach z uwzględnieniem konieczności odtworzenia elewacji wedle pierwotnej formy.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, aby zacząć montować klimatyzację na obiekcie zabytkowym, jest uzyskanie pozytywnej opinii wspólnoty mieszkaniowej. Po otrzymaniu takiej pozytywnej decyzji należy wyruszyć do konserwatora zabytków, by tam złożyć wniosek o wydanie pozwolenia. Znacznie łatwiej będzie uzyskać taką pozytywną decyzję od konserwatora, jeśli zamiast miejsca docelowego, jakim będzie elewacja, będzie można uwzględnić posadzkę balkonu, zadaszenie lub piwnicę. Zdarza się, że przy zabytkowych budynkach trzeba wybrać inną opcję montażu klimatyzatora, a konkretniej umiejscowić go w innym, bardziej dogodnym miejscu.

Jak klimatyzacja wpływa na elewację?

Instalacja klimatyzacji w bloku, a konkretniej na elewacji nie pozostaje bez znaczenia dla konstrukcji ścian. Główną wadą urządzeń klimatyzujących są skropliny. Skroplona woda nie pozostaje bez znaczenia względem ścian. Im większa różnica temperatur, tym większe wytwarzanie skroplin. Skropliny to nic innego jako wilgoć, która wzrosła, gdy wewnątrz mieszkania wzrosła temperatura powietrza. Ten uboczny produkt odprowadzany jest na specjalnych tackach, a stamtąd usuwane są przez pompę lub tzw. samoczynny spływ.

Montaż klimatyzacji w blok na balkonie a przepisy

Odprowadzenie skroplin

Odpływ kanalizacyjny jest jedną z metod odprowadzania skroplin powstałych wskutek pracy klimatyzatora. Metoda ta pozwala na przygotowanie projektu, który uwzględnia podpięcie mechanizmu skraplania do pionu kanalizacyjnego, gdzie będzie odprowadzana powstała wilgoć. Jest to wygodne, ponieważ umożliwia automatyczne pozbycie się wilgoci z klimatyzatora. Oprócz tego, że odbywa się to w sposób automatyczny, bezobsługowy, istnieje dodatkowo znacznie większa szansa, na to, że w ogóle powstanie taka klimatyzacja w bloku, pozwolenie na jej montaż wydawany jest znacznie łatwiej, gdy można skorzystać z opcji podpięcia do kanalizacji. Jedyną przeszkodą jest to, że odprowadzanie wilgoci z klimatyzacji do kanalizacji jest właściwie mało realne w przypadku mieszkań, które są już urządzone.

Drugą metodą pozbywania się skroplin, jest odprowadzanie ich do specjalnego zbiornika. Jest to metoda, która nie jest już bezobsługowa, a wymaga od użytkownika regularnego opróżniania pojemnika. Jak łatwo uzmysłowić sobie ogólne koszty, jest to zdecydowanie tańsza opcja instalacji klimatyzacji. Mimo to jest zdecydowanie mniej wygodna, wymusza konkretne działanie, do którego nie każdy chce się stosować. Czasami zapominamy o klimatyzacji, a skropliny przelewają się ze zbiornika i ściekają po elewacji, a nierzadko także i po oknach mieszkańców w poniższych piętrach. Czy jest to odpowiednie?

Na pewno nie i nie tylko kultura wymaga utrzymanie czystości względem takich urządzeń. Nie każdy jednak orientuje się, że w okresie wzmożonego upału, praca klimatyzatora wpływa na wytwarzanie znacznej ilości skroplin, a wszystko przez wysoką temperaturę wewnątrz mieszkania. Urządzenie to w takich warunkach pracuje na najwyższych obrotach, aby ochłodzić temperaturę wewnętrzną do określonego stopnia i utrzymać ją na danym poziomie. Wytworzyć to może dużo więcej wilgoci, która się skrapla do pojemnika. W związku z tym, że dość często dochodzi do sytuacji przelewania się wody ze zbiorników skraplających urządzeń klimatyzujących, a zacieki na elewacji lub, co gorsza dalsze konsekwencje z tego tytułu powodują, że spółdzielnie niechętnie decydują się na wydanie pozytywnych opinii instalacji klimatyzatorów na balkonach czy elewacjach bloków.

Poziom hałasu

Kolejnym aspektem, który może powodować komplikacje na drodze uzyskania pozwolenia na montaż klimatyzacji w mieszkaniu, może być poziom hałasu, jaki jest emitowany przez urządzenie. Nietrudno zrozumieć, że klimatyzator działa na podstawie pracy sprężarki, agregatu, którego praca jest hałaśliwa. Emisja hałasu przez to urządzenie może spowodować, że mieszkańcy nie będą wyrażali zgody na montaż takiego urządzenia przez jednego z sąsiadów. Rozporządzenie Ministra Środowiska, które zostało wydane 14.06.2007r. na temat dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku określa wyraźne natężenia hałasu w dzień i w nocy. Oznacza to, że pod uwagę należy wziąć przede wszystkim przeznaczenie terenu, a także to, czy klimatyzacja będzie użytkowana również w porze nocnej. Wygenerowany hałas nie powinien przekraczać 45 dB.

Nawiązując do jednostki wewnętrznej względem norm dotyczących akustyki pomieszczeń, akustyki budowlanej, a także dotyczących określenia poziomu dźwięku w pomieszczeniach, ustalono, że w godzinach rannych, czyli od 6:00 do godziny 22:00 obowiązuje dopuszczalny poziom hałasu w wartości do 40 dB(A). W porze nocnej, gdy panuje tzw. cisza nocna, dopuszczalny poziom hałasu to max. 30 dB(A). Pora nocna rozpoczyna się od godziny 22:00 i trwa do 6:00.

Wiadomo, że tańsze modele klimatyzatorów, a nierzadko starsze modele są dużo głośniejsze w swojej pracy. Jeśli szukamy właściwego urządzenia, warto zorientować się, czy nie byłoby korzystniej dopłacić do urządzenia, a wybrać taki model, który zostanie pozytywnie rozpatrzony przy wydawaniu opinii przez zarząd wspólnoty. Przeanalizowanie parametrów takiego urządzenia przed zakupem to dobra i rozsądna decyzja dla każdego inwestującego w klimatyzator. Dzięki temu, że wybierzemy mniej hałaśliwy sprzęt, może się okazać, że łatwiejsze będzie uzyskać pozwolenie na klimatyzację w bloku.

Samodzielny montaż klimatyzacji

Istnieje opcja samodzielnego montażu klimatyzatora. Wiele osób stosuje tę możliwość w celu zmniejszenia kosztów instalacyjnych. Wydaje się to proste, ale nie zawsze takie jest. Przy popełnionych błędach może okazać się, że urządzenie nie będzie działało poprawnie. W związku z tym może nastąpić szereg nieprawidłowości, od zwiększonego hałasu, nadmiernego skraplania wilgoci, po wiele innych utrudnień. Pamiętajmy, że samodzielny montaż nie zawsze jest prosty, mimo że na taki wygląda. Ponadto prócz tego, że można narazić się na nieprawidłowe działanie urządzenia, dodatkowo grozi nam utrata gwarancji na sprzęt od producenta.

Jeśli nie uda nam się zachować także odpowiednich działań montażowych, bez uszkodzenia elewacji, konieczne będzie także poniesienie kosztów w związku z jej naprawą. W związku z powyższym najrozsądniejszym posunięciem będzie zamówienie sprzętu wraz z jego montażem. Wykonana instalacja klimatyzatora przez profesjonalną ekipę spowoduje szybkie i sprawne zamontowanie sprzętu, a także bez ryzyka zniszczenia sprzętu i elewacji, na której będzie przytwierdzony.

Doświadczeni pracownicy interesujący urządzenia klimatyzujące, doskonale wiedzą jak zabrać się za montaż i w jaki sposób zamontować sprzęt, aby działał bez zarzutów. Nierzadko pozwolenie na klimatyzację w bloku zależne jest od tego, czy wnioskodawca zadeklaruje, że montaż zostanie wykonany przez specjalistyczną firmę montażową z odpowiednim doświadczeniem. Warto rozważyć taką kwestię, przed wystąpieniem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na montaż klimatyzacji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności oraz RODO.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram